Gyurusfergek fajok

Jellemzés[ szerkesztés ] A soksertéjűek gyurusfergek fajok régi és eredményesen fejlődött csoportot alkotnak.
6.5. Gyűrűsférgek
Fosszilis soksertéjű gyűrűsférgeket gyurusfergek fajok a prekambriumi leletekben is találtak. Az ún. Méretben igen eltérő gyűrűsférgektöbb méteres és szegmentummal rendelkező fajok mellett Eunice aphroditois 3 m vannak 1 mm-nél kisebbek is Troglochaetus beranecki 0,7 mm, 8 szelvény. Leggyakrabban különnemű heteronom szelvényességet mutatnak.
Jellemző szerveik a páros, szelvényesen elhelyezkedő csonkalábak parapodiumok.
A mindkét oldalon megtalálható csonkalábaknak egy alsó neuropodium és egy felső notopodium ága van. Ezekben tapogatókacsokat cirrhus és a felső ágon többnyire kopoltyúkat találunk.
Az ágak belsejében egy-egy izmokkal mozgatható támasztóserte aciculum helyezkedik el, s mellette sorokba vagy nyalábokba rendeződött serték vannak. A parapodiumok a helyváltoztatás szervei és gyurusfergek fajok változatos kialakulásúak lehetnek.
A fejen a cirrhusok tapogatóvá válhatnak. A kopoltyúk is elágazhatnak, növelve így a heteronómiát. Törzsfejlődéstanilag valószínűleg a parapodiumból alakult ki az ízeltlábúak phylum Arthropoda arthropodiuma.
Navigációs menü
Egyesek csövekben élnek, amelyet proteinből, mucoproteinből vagy mészből építenek, amelybe néhány faj idegen anyagokat, pl. A legtöbb képes a csövét újraképezni, de néhány helytülő forma nem rendelkezik ezzel a képességgel pl.
A fix csőben lakók gyors visszahúzódásat a hasdúclánc ún. Vannak köztük ragadozók, de igen sok a mikrofág faj.
- Gyűrűsférgek | A biológia alapjai tanító- és óvóképzős hallgatók számára
- Magyar Tudomány • 4 • Cech et al.
Elsősorban tengeriek, aljzatlakók, de vannak pelagikus fajok is. Néhány faj édesvízben él, de ismerünk szárazföldön élőket is.
A gyűrűsférgek
Például a DK-Ázsiában trópusi avarban élő Nereida -k. Szaporodás[ szerkesztés ] Váltivarúak, de néhány családban hímnős fajok is vannak HesionidaeSerpulidaeMyzostomidae.
Szaporodásuk lehet ivaros vagy ivartalan. A megtermékenyítés történhet a vízbe kibocsátott ivarsejtek közt szabadon, de vannak belső megtermékenyítésű, párzószervvel rendelkező fajok is.
Érdekes jelenség az epitokia, amikor egyes aljzatban élő fajok megváltozva pl. Gyakran a gamétákat hordozó szelvények módosulnak a legnagyobb mértékben, s ilyenkor az állat két jól elváló régióra osztható: az ivartalan atok és az ivaros epitok részre.
Soksertéjűek – Wikipédia
Ilyenkor a testnek csak az ivartermékeket tartalmazó része emelkedik a felszínre, mint pl. A külső megtermékenyítés gyurusfergek fajok sok ivarsejtet igényel, pl.
Titokzatos létformák 10. rész. Gyűrűsférgek törzse (Annelida)
Az ivarérést a garatfeletti dúcban termelődő neurosecretumok szabályozzák, az állategyedek közti szinkront pedig pl. A legismertebb holdperiódusos — lunáris ciklusú — szaporodást a már említett palolo -féregnél figyelhetjük meg.
- Gyógyszer a paraziták számára a gyomorban
- A legjobb cseppek a parazitákból
- Méregtelenítő gyógyszerek
- A tabletták bevétele után láthatók e férgek
- Állattan | Digitális Tankönyvtár
- A gyűrűsférgek | Pannon Enciklopédia | Kézikönyvtár
- Rend: Kétpár-heréjű giliszták Opisthopora
- Gyűrűsférgek – Wikipédia
A szedimentben aljzat élő és azt el nem hagyó soksertéjűek kopuláló szervekkel rendelkeznek, a megtermékenyítés tehát belső. Sok faj petéit kokonokba rakva teszi le, vagy ivadékgondozóként magán cipeli. Mivel a regenerációs képességük nagy, így gyakran szaporodnak ivartalanul is. Ennek során néhány ízből segmentum is teljes állatok fejlődnek. Egyedfejlődésük[ szerkesztés ] Embrionális fejlődésük eredetileg közvetett, trochophora lárvájuk van.
Gyűrűsférgek
Ez lehet gömbölyded, vagy lencseilletve körte alakú. Szája és végbélnyílása kb. Száj előtti testtáj a prostomium, az utáni a metastomium.
Az előtesten kétsoros csillókoszorú van protrochus és metatrochusamelyet néhányan a kerekesférgek trochus-ával cingulum-éval tartanak homológnak.
Biológia - évfolyam | Sulinet Tudásbázis
Érzékszervek[ szerkesztés ] A csőlakóknál a tapogatók és a kopoltyúk a test elejére tolódtak. Érzékszerveik zöme a fejre koncentrálódik.
Fejlett tapogatóik lehetnek, gyakoriak az érzékserték, érzékbimbók, csillós gödörszervek és egyes fajoknál szemeket találhatunk. Ezek a szemek igen változatosak, az egyszerű pigmentfolttól a lencsés összetett szemekig többféle típus előfordul.